Wesprzyj budowę

„Na ręce Twoje Panie Wojewodo składamy najgłębsze wyrazy bólu po stracie Ukochanego Wodza składając jednocześnie przyrzeczenie stać wiernie na straży ideałów Marszałka”.
Treść depeszy kondolencyjnej, którą Zarząd oraz Rada Miejska w Bełchatowie wystosowały 16 maja 1935 r., czyli niemal nazajutrz po śmierci Józefa Piłsudskiego, na ręce Wojewody Łódzkiego Aleksandra Hauke – Nowaka.

Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie pragnie nawiązać do całej przedwojennej tradycji, która osobę Marszałka, a także reprezentowane przez niego wartości uznała za istotną część tożsamości bełchatowskiej wspólnoty samorządowej. Tradycję tę streszcza przyrzeczenie, które w imieniu mieszkańców Bełchatowa złożyły jego władze oraz radni miejscy w roku 1935: „stać wiernie na straży ideałów Marszałka”. Wybudowany na 100-lecie odzyskania niepodległości posąg oraz zawarty w nim symboliczny przekaz adresowany nie tylko do współczesnych, ale także przyszłych pokoleń bełchatowian, będzie dowodem naszego przywiązania do historycznego dziedzictwa miasta, a przez nie, do dziedzictwa całego narodu.

Pomnik Józefa Piłsudskiego znajdzie swoje honorowe miejsce na zrewitalizowanym Placu Wolności, czyli w miejscu, które przed wojną nosiło imię Marszałka i w którym znajdował się monument poświęcony bełchatowskim członkom kierowanej przez Niego Polskiej Organizacji Wojskowej. Taką lokalizację wskazuje więc sama historia! Uroczyste odsłonięcie pomnika jest planowane na 11 listopada 2018 r.

Zasadniczy cel Komitetu to zebranie funduszy niezbędnych na budowę pomnika. Każdy może mieć w niej swój udział! Ufamy, że dobrowolne składki członków Komitetu wzbogacą darczyńcy i sponsorzy. Zachęcamy do kontaktu i do dokonywania wpłat na wskazany niżej numer konta bankowego. Okazją do wsparcia akcji będą również organizowane przez Komitet zbiórki publiczne.
Przynależność do Komitetu, pełnienie w nim określonych funkcji oraz wykonywanie zadań jest całkowicie nieodpłatne i honorowe.